Zdrowy umysł, to też zdrowe ciało?

Lekarze na każdym kroku przypominają i uświadamiają jak ważne jest dbanie o siebie. Zdrowie ciała to też zdrowie umysłu. Nie od dziś powszechnie wiadomo, że ”W zdrowym ciele, zdrowy duch.’ Tylko jak znaleźć w tym wszystkim odpowiedni balans i harmonię?

Problemy zdrowotne, które występują u niektórych osób zależne są od wielu czynników środowiskowych. Czasem mamy na nie wpływ, a niekiedy nie mamy o nich w ogóle pojęcia, że oddziaływają negatywnie na nas samych i na naszą jakość życia. Bardzo dużo jednak zależy od komfortu jaki preferujemy. Pozytywne nastawienie do życia, własne poglądy, czy też unikanie stresu i sytuacji kryzysowych, które negatywnie oddziałują na nasze samopoczucie. Wszystkie czynniki zewnętrzne mają ogromny wpływ na ogólny stan naszego organizmu. Niejeden psycholog powszechnie informuje o tym, że nieprawidłowości zdrowotne, nietypowe zachowania, mają swój początek w ludzkiej podświadomości. Wszystko zaczyna się w głowie, która steruje organizmem. Mózg człowieka wysyła impulsy do ciała i informuje go o nieprawidłowościach jakie w nim zachodzą. Terapia psychologiczna.

Chcesz być zdrowy? Myśl pozytywnie. Odpowiednie nastawienie do życia, to połowa sukcesu.” Wynika to z tego, że nasza psychika, jak i sprawność fizyczna zależy w bardzo dużej mierze od nas samych. Podczas gdy pojawią się w naszym życiu jakieś przeszkody, problemy, a zwłaszcza te zdrowotne, z którymi będziemy musieli sobie poradzić. Wymagać to będzie od nas niebagatelnej pracy, jak i zarówno wysiłku. Nasza mentalność, jest wystawiona na niełatwą próbę. Powszechna edukacja prozdrowotna i uświadamianie społeczeństwu, jak ważna jest profilaktyka, a co istotne trening naszego umysłu, który przyniesie z pewnością ogromne korzyści dla nas, jak i dla naszego dobrego zdrowia.

Umiejętność dbania o siebie nie jest łatwą sztuką. Zmotywowanie się do podjęcia pewnych działań jest jeszcze nieco trudniejsza. Dobry psycholog może nam poradzić lub podpowiedzieć, jak u osoby, która odczuwa dolegliwości zdrowotne, czy też ma problemy w zakresie racjonalnych zachowań pomóc sobie i swojemu otoczeniu. Dlaczego jest to takie ważne? Jeżeli jakaś osoba ma swojego rodzaju dolegliwości zdrowotne, to automatycznie choroba może zdominować jej organizm w 100%, a nawet i jej otoczenie. Tzn., że osoby z najbliższego kręgu mogą utożsamiać się z chorym i mu np. współczuć, zaczynać żyć jego własnymi problemami. Skąd się to bierze? Z współzależności otoczenia i żyjących blisko nas osób. Tych, z którymi się kontaktujemy. To jest jak łańcuch, albo mówi się, że jak „po nitce do kłębka”.

Psychologia zdrowia, która zaczyna być promowana jest młodą dziedziną, dopiero się rozwijającą. W tym zakresie promuje się utrzymywanie dobrego zdrowia, oraz jak zapobiegać chorobom. Koncentruje się w niej personalizowanie oddziaływań środowiskowych, zrozumienie, czy uświadamianie społeczeństwu, że zdrowie zależy głównie od nas samych. To od nas zależy, stan naszego ciała i umysłu. Nikt inny tego nie zrobi lepiej, jak my sami. Mamy jeden organizm, o który warto dbać. Słuchać specjalistów, troszczyć się o swoje zdrowie, zwracać uwagę na wszystko, np. co jemy, co pijemy, gdzie przebywamy i jakie czynniki środowiskowe się w około nas znajdują.

Na całym świecie z roku na rok wzrasta liczba osób obciążonych chorobami przewlekłymi. Badania udowodniły, że pierwotne zapobiegania chorobie są skuteczniejsze, niż wtórne zapobiegania zgonom u osób już chorujących.

Warto o siebie dbać. Ma się tylko jedno życie i szkoda je zmarnować – lepiej zapobiegać, niż leczyć.