Czy warto obchodzić imieniny? Czy może już jest to zanikająca tradycja?

Imieniny, tak jak sama nazwa wskazuje oznacza świętowanie dnia własnego. Nadanego imienia przez rodziców, czy też opiekunów prawnych, które nas personalizuje. Otrzymujemy go tuż po narodzinach lub zaraz przed tym ważnym dla rodziny wydarzeniem. Z biegiem upływu czasu można zauważyć, że społeczeństwo coraz rzadziej przykłada większą wartość do świętowania tego dnia. Z roku na rok obchodzenie Imienin staje się coraz to bardziej nie modne. Dlaczego niegdyś tak ważna przez wszystkich tradycja powoli zanika?

W wielu regionach Polski nadal bardzo dba się o tradycje. Przechodzi ona z pokolenia na pokolenie. Imieniny są bardzo chętnie i hucznie obchodzone, nie kiedy traktowane nawet jako dzień ważniejszy od dnia urodzin. Wielu młodych rodziców zastanawia się, kiedy przypada dzień świętowania imienin potomka. Jak go ustalić? Według tradycji, tak jak czyniono dawniej. Nadawanie samych imion było niezwykle ważne dla rodziny, z tego względu, że niosło ze sobą przesłanie i znaczenie dla nadanego dziecku imienia. Na pierwszy dzień imienia przypadał pierwszy termin po dacie narodzin. Trzymano się ściśle tej reguły, ale w chwili obecnej nie jest to aż tak praktykowane. Zasada już tak restrykcyjnie nie obowiązuje. Każdy opiekun maluszka decyduje, kiedy on chce obchodzić jego imieniny. Na Górnym Śląsku, czy na Kaszubach, ten zwyczaj się nie przyjął. Za to w większości kraju jest nadal ważnym dniem i okazją do świętowania. Nadawane dzieciom imiona zależą od tradycji rodzinnej i ich zwyczajów. Na ten moment w Polsce prawo stanowi możliwość nadawania potomkom bardzo wielu różnorodnych imion, aczkolwiek jest bardzo zachowawcze względem wielu, których nie można nadać, z rożnych powodów.

Z roku na rok, coraz popularniejsze stają się zjazdy osób, o tych samych imionach. Organizowane, np. plenerowe pikniki, spotkania okolicznościowe budzą coraz to większe zainteresowanie wśród społeczeństwa.

Imieniny w kulturze religijnej rozwijały się w oparciu o patronat i ściśle były powiązywane z tradycją. Uważano, że wyniesieni święci na ołtarze otaczają opieką wiernych noszących ich imiona. Dlatego też każdy dzień w roku kalendarzowym wg kalendarza katolickiego poświęcony jest pamięci i kultowi jakiejś osoby z historii Kościoła. Dlatego też nadawane dzieciom imiona nie były wybierane przypadkowo. Wyszukiwano takie imię, aby było ono słynne i godne podziwu. Niosące za sobą szczególną opiekę patrona. Dlatego też dzień wypadający w kalendarzu jako dzień któregoś św. automatycznie stawał się dniem świętowania imienia dziecka, które nosiło owe imię. Obyczaj ten wpisany w historię Kościoła, jest przekazywany z pokolenia na pokolenie w nadziei, że będzie on praktykowany przez kolejne wieki. Tradycje rodzinne skłaniały się ku temu, aby również nadawać dzieciom imiona po ich przodkach, gdzie w ten czas rodzina upamiętniała przodka, jak motywowała potomka do podobnych działań, takich jakie osiągnął jego imiennik.

Usługi cateringowe.

Oczywiście świętowanie imienin, jest wciąż popularne, ale już nie tak jak kiedyś. Wszystko się zmienia. Praktyki świętowania ulegają unowocześnianiu. Celebrowany dzień jest przez niektórych uważany za mniej ważny i wolą obchodzić bardziej hucznie tylko urodziny. Z pewnością tego typu spotkania i imprezy okolicznościowe są bardzo dobrym pomysłem na spędzenie miło czasu z rodziną i przyjaciółmi. Czas w gronie najbliższych jest niezwykle cenny w dzisiejszych czasach, podczas gdy zazwyczaj wszędzie gdzieś się spieszymy i na nic nie ma czasu. Osoby, które są zwolennikami obu okoliczności, świętują je jednakowo hucznie. Dla wielu oba te święta są ze sobą ściśle powiązane, gdzie jedno wynika z drugiego.

Podjęta przez rodziców decyzja ma towarzyszyć konkretnej osobie do końca jego dni. Chociaż powszechnie wiadomo, że w dzisiejszych czasach zmiana imienia, nie stanowi już żadnego problemu.