Odzież robocza a strój ochronny – rola i zastosowanie

Czym różnię odzież robocza od odzieży ochronnej? Jakie są zadania obu rodzajów strojów do pracy? Co wchodzi w ich skład?
Choć na pierwszy rzut oka oba ubrania, które przeznaczone są do pracy są takie same, to w rzeczywistości różni ich jedna podstawowa funkcja. Zadaniem odzieży roboczej jest ochrona przed zabrudzeniami. Strój ochronny ma za zadanie chronić przed uszkodzeniami ciała. Jest on wykorzystywany w ciężkich warunkach pracy i dostarcza bezpieczeństwa podczas wykonywania swoich obowiązków.

Odzież ochronna stanowi przede wszystkim element zabezpieczający przed kontuzją czy działanie niebezpiecznych środków. Rola odzieży roboczej jest duża prostsza. Ma zapobiec uszkodzeniu osobistego stroju pracownika.
W skład ubrania ochronnego wchodzą przede wszystkim elementy takie jak: kombinezon, bluzy, kurtki, buty, rękawice, okulary ochronne, kaski i inne akcesoria, które mają zapobiec przebiciu nogi, dostaniu się do ciała trujących substancji. Strój ten wykorzystywany jest przede wszystkim przez strażaków, lekarzy, osoby pracujące na wysokości, pracowników laboratoriów czy służby specjalne.
Ubranie robocze wskazane jest przy pracy, które nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka. Najczęściej wykorzystywane jest przez pracowników sklep u, osoby wykonujące swoje obowiązki na magazynie, malarzy, budowlańców, itp.