Metody leczenia zębów
Dentofobia to lęk przed wizytą u dentysty. Jeśli traumatyczne przeżycia sprawiły, że teraz boisz się usiąść na fotelu dentystycznym, warto przeczytać, jak bardzo rozwinęła się stomatologia. Dzięki rozwojowi techniki nawet skomplikowane zabiegi mogą być bezbolesne dla pacjentów. Wszystko za sprawą nowoczesnych metod leczenia zębów. Jakich? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.
Jakie są nowoczesne metody leczenia kanałowego?
Wielu pacjentów błędnie zakłada, że leczenie kanałowe wiąże się z koniecznością odbycia kilku wizyt w gabinecie, zakładania opatrunków i ponoszenia bardzo wysokich kosztów leczenia. Dzięki nowoczesnym metodom wcale tak nie musi być w rzeczywistości! Współczesne leczenie endodontyczne trwa znacznie krócej, niż jeszcze miało to miejsce kilkanaście lat temu. Wszystko za sprawą diagnostyki i techniki. Potwierdzają to również protetycy, którzy korzystają z oczyszczenia kanałowego w swojej pracy.
Leczenie kanałowe może zostać przeprowadzone już podczas jednej wizyty. Do zmiany stanu rzeczy przyczyniły się nie tylko rozwój techniki, ale również przełomowe badania, np. nad histopatogenezą schorzeń miazgi i tkanek przy zębie. W związku z tym za pomocą nowoczesnego leczenia endodontycznego można uratować te zęby, które wcześniej zostały skazane na usunięcie.
Coraz częściej w tym celu korzysta się z mikroskopu. Leczenie kanałowe – w swojej istocie – to złożona procedura wymagająca odpowiedniej precyzji, dlatego warto stosować takie rozwiązania, które zagwarantują powiększenie obrazu. W związku z tym, że system kanałowy jest dość skomplikowaną mikrostrukturą, należy oczyścić go bardzo dokładnie, korzystając z powiększonych szczegółów.
Czy można leczyć zęby bez wiertła?
Jak tłumaczą dentyści z przychodni Dental, nowoczesna stomatologia stale udoskonala nowe techniki, gdyż starsze i konwencjonalne metody opracowywania ubytków z użyciem wiertła i innych instrumentów rotacyjnych mogą powodować doznania bólowe, a charakterystyczny dźwięk i nieprzyjemne wibracje skutecznie zniechęcają pacjentów do wizyt u lekarza.
Nową techniką jest abrazja powietrzna, która polega na opracowaniu ubytku przy pomocy ciśnienia powietrza, wzbogaconego substancją ścierną (najczęściej tlenkiem glinu). Dzięki temu można oderwać tkanki zmienione próchnicowo. To coraz popularniejszy sposób leczenia zębów, zwłaszcza w przypadku ubytków klinowych, defektów estetycznych czy hipoplazji szkliwa.