Jak się pozbyć wszy u dziecka?
Twoje dziecko wraca z przedszkola lub szkoły drapiąc się po głowie…? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest on ofiarą wszy. Nie wyrywaj sobie włosów z głowy, ale bądź cierpliwy, pokonanie epidemii wszawicy wymaga czasu i czujności.
Jak rozpoznać wszy u dziecka?
Wesz głowowa jest maleńkim szarym owadem, o długości 2 do 3 mm (wielkości ziarna sezamu, jak te często spotykane na bułkach hamburgerowych), który żyje wyłącznie na ludzkiej skórze głowy. Lubi wszystkie rodzaje skóry głowy, zarówno czystej jak i brudnej, nie przenosi chorób. Za pomocą sześciu haczykowatych nóg szybko się przemieszcza, pełzając i czepiając się włosów (nie potrafi latać ani skakać). Występuje głównie u podstawy włosa. Żywi się krwią, gryząc skórę głowy dwa do trzech razy dziennie, co pozwala mu żyć przez około miesiąc na głowie… podczas gdy poza skórą głowy nie może przeżyć dłużej niż trzy dni. To właśnie te ukąszenia powodują swędzenie.
Samica składa około 10 jaj dziennie, zwanych również gnidami, i umieszcza je u podstawy włosa. Białe lub jasnoszare, mocno przytwierdzone do włosów, gnidy pozostają przyklejone po przeczesaniu delikatnym grzebieniem lub po umyciu włosów: to właśnie pozwala odróżnić je od łupieżu. Po wylęgnięciu się nitki uwalnia ona larwę, która wygląda jak miniaturowa wesz i w ciągu 7 dni przekształca się w dorosłą wesz.
Lokatorzy, którzy się zadomowili… i rozmnożyli.
Życie we wspólnocie (żłobek, przedszkole, szkoła) sprzyja rozprzestrzenianiu się wszawicy, zwłaszcza wśród dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Mogą się nimi łatwo zarazić w przypadku bezpośredniego kontaktu głowy z głową (np. podczas uprawiania sportu) lub, rzadziej, wymieniając się czapkami, szalikami, grzebieniami, szczotkami, poduszkami lub słuchawkami. Ludzkie wszy głowowe nie mogą żyć na zwierzętach, takich jak koty lub psy, więc nie jest możliwe, aby uzyskać wszy głowowe od zwierzęcia domowego.
Możliwe jest posiadanie wszy głowowej bez żadnych objawów, ale w większości przypadków pierwszymi oznakami zarażenia jest swędzenie skóry głowy, zwłaszcza za uszami i na karku. To swędzenie powoduje widoczne zmiany drapiące, które mogą prowadzić do nadkażenia (liszajec) i pojawienia się zwojów nerwowych.
Aby potwierdzić infestację wszy, we włosach muszą być znalezione żywe wszy. Mogą być trudne do zauważenia z powodu ich niewielkich rozmiarów i szybkości poruszania się.
Obecność gnid, które są łatwiejsze do znalezienia, ponieważ są nieruchome, nie jest wystarczającym kryterium do stwierdzenia zarażenia, ponieważ nie robi różnicy między aktywnym lub przeszłym zarażeniem.
Fałszywe rozpoznania są więc częste, ponieważ często opierają się na obecności samych gnid lub różnych resztek, takich jak łupież czy żel. Te fałszywe diagnozy prowadzą do wielu przedwczesnych zabiegów i są czasami uważane za przypadki oporności na leczenie.
Badanie skóry głowy.
Postaw dziecko w dobrym świetle i przykryj jego ramiona lekką tkaniną. Rozplątać włosy, najlepiej mokre, zwykłym grzebieniem. Następnie przeczesać cienkim, sztywnym grzebieniem wszy (dostępnym w apteka ch), pasmo po paśmie, od nasady aż po końce włosów, dokładnie badając skórę głowy. Wytrzyj grzebień dobrze na szmatce między każdym przejściem, aby zobaczyć, czy są wszy.
Jeśli znajdziesz gnidy, ale nie ma wszy, nie powinieneś leczyć. Ważne jest jednak, aby w następnym tygodniu ponownie sprawdzić głowę dziecka. Jeśli znajdziesz wszy i gnidy, musisz zastosować odpowiednie leczenie i powiadomić nauczyciela dziecka, aby powstrzymać ewentualną epidemię. W końcu, jeśli nie znajdziesz żadnych wszy lub gnid, to oczywiste jest, że nie ma potrzeby leczenia.
Jak pozbyć się wszy u dziecka?
Dopiero po upewnieniu się, że na głowie dziecka nie ma żywych wszy (pediculosis), można rozpocząć odpowiednie leczenie (jeśli znajdziesz tylko gnidy, może to być oznaką przebytej pediculosis, w tym przypadku wystarczy sprawdzić ponownie w następnym tygodniu, aby upewnić się, że nie ma wszy).
Celem leczenia jest wyeliminowanie dorosłych wszy, wyeliminowanie gnid (które są przyszłymi wszami) i ograniczenie przenoszenia wszy z Twojego dziecka na wszystkich wokół niego. Ważne jest, aby dokładnie przestrzegać instrukcji użycia wybranego produktu. Istnieją dwie grupy produktów, o których wiadomo, że są skuteczne: produkty przeciwpasożytnicze lub owadobójcze oraz produkty duszące.
Szampony przeciw wszawicy, jak również zabiegi profilaktyczne, są bezużyteczne. Pomimo zastosowania odpowiednich produktów, wszy nadal tam są! Może to wynikać z niezrozumienia sposobu leczenia (należy uważnie przeczytać instrukcje): ważne jest przestrzeganie czasu trwania i częstotliwości aplikacji oraz stosowanie odpowiedniej ilości produktu. Niektóre produkty są mniej skuteczne (na przykład szampony są mniej skoncentrowane niż balsamy). Czy pamiętałeś, aby powtórzyć zabieg osiem dni później zgodnie z zaleceniami?
Wszy czasami uodparniają się na stosowane produkty, zwłaszcza środki owadobójcze. I nawet jeśli stosowałeś się do zaleceń, możliwe jest, że Twoje dziecko, po powrocie do przedszkola lub szkoły… znowu złapało wszy!
Wszy u dziecka – zapobieganie.
O ile nie doszło do masowego zarażenia, odkażanie odzieży i pościeli nie jest konieczne. Nie ma potrzeby wydawania pieniędzy na drogie środki owadobójcze, które są mało użyteczne.
Pościel i wypchane zwierzęta można odkazić po prostu piorąc je w temperaturze 60° lub zamykając na kilka dni w plastikowej torbie. Pamiętaj również o codziennym moczeniu grzebieni i szczotek w gorącej wodzie.
Jeśli dziecko ma długie włosy, lepiej jest je związać. W przedszkolu lub w szkole upewnij się, że włożysz jego czapkę, kapelusz, szalik… do rękawa jego kurtki. Przypomnij mu, że nie powinien wymieniać czapki, kasku rowerowego, słuchawek. A nawet pożyczać szczotki czy grzebienia.
Wszy u dziecka – kilka praktycznych porad.
1. Lecz dziecko tylko wtedy, gdy znajdziesz na jego głowie wszy.
2. Powtórzyć zabieg po 8 dniach.
3. Przeczesuj włosy całej rodziny (w dobrym świetle), aby wykryć inną zakażoną osobę, która powinna być leczona w tym samym czasie.
4. Jeśli Twoje dziecko ma wszy, poinformuj rodziców z klasy, nauczyciela, aby inne dzieci mogły zostać szybko zbadane.
5. Ogólnie rzecz biorąc, należy uważnie obserwować dziecko, jeśli przebywa ono w grupie (przedszkole, szkoła, klub sportowy).