Domowe, naturalne płyny do płukania jamy ustnej

Właściwa pielęgnacja zębów, aby była kompleksowa, poza codziennym szczotkowaniem powinna być o płukanie jamy ustnej.  Płukanie ust płynnym roztworem pozwala dotrzeć do niedostępnych dla szczotki miejsc.  Płukanki do ust można stosować profilaktycznie, ale także w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów o właściwościach  bakteriobójczych, wybierających czy zapobiegających powstawaniu kamienia nazębnego. Większość gotowych, dostępnych w drogeriach płynów do płukania ust zawierają m.in. alkohol, który wysusza jamę ustną. Dodatkowo gotowe płyny do płukania nie odróżniają dobrych bakterii od tych niepożądanych, a stosowanie ich uszkadza całą mikroflorę w obrębie jamy ustnej. Jednak płukankę do jamy ustnej można również wykonać w domu z naturalnych, bezpiecznych produktów.

Płukanka z oleju kokosowego

Tego rodzaju naturalna płukanka to sposób na piękny uśmiech praktykowany przez wiele gwiazd (m.in. Gwyneth Paltrow).  Skuteczność tej metody opiera się na budowie mikroorganizmów występujących w jamie ustnej. Organizmy te w większości składają się z lipidowej (tłuszczowej) membrany, dlatego w sposób naturalny przylegają do oleju kokosowego. Regularne, codzienne, 15-minutowe płukanie jamy ustnej nierafinowanym olejem kokosowym przed szczotkowaniem zębów, oczyszcza je z bakterii, toksyn oraz zapobiega powstawaniu płytki nazębnej. Z tego względu nie należy połykać oleju kokosowego, ponieważ w nim zgromadzone są wszystkie bakterie. Właściwe stosowanie tej metody poprawi kondycję jamy ustnej, pomoże uniknąć próchnicy oraz zmniejszy ilość przebarwień.

Płukanka z aloesu

Roślina ta znana jest ze swoich właściwości kojących, regenerujących i nawilżających. Płukanki z aloesu to dobre rozwiązanie dla osób borykających się z nadwrażliwością dziąseł oraz suchością w jamie ustnej. Płukanka z kilku kropel soku z aloesu rozpuszczonych w wodzie będzie również pomocna dla osób starszych, u których ilość wytwarzanej z wiekiem śliny maleje.

Płukanka z szałwii

Jest dość znaną i docenianą naturalną metodą walki z infekcjami w obrębie jamy ustnej np. owrzodzenia, stany zapalne dziąseł czy ból gardła. Zawarte w jej liściach olejki eteryczne wykazują właściwości odkażające i ściągające. Szałwia pomaga również  na ból zębów oraz likwiduje ropne stany zapalne zęba. W celu przygotowania płukanki z szałwii należy zalać torebkę lub łyżeczkę suszu szklanką gorącej wody. Przestudzony napar warto przetrzymać na miejscu infekcji przez kilkanaście minut. Płukanka może być również stosowana z  dodatkiem rumianku, olejku goździkowego, lawendowego czy eukaliptusowego.

Płukanka z soli morskiej

Sól morska jest bogata w minerały,  dlatego skutecznie remineralizuje zęby. Dodatkowo ma właściwości antybakteryjne, przeciwobrzękowe oraz redukuje stany zapalne dziąseł. Poza tym sól morska przyczynia się do powstania zasadowego pH w ustach,  które hamuje rozwój bakterii. W celu przygotowania takiej płukanki należy w szklance przefiltrowanej lub destylowanej wody rozpuścić łyżeczkę soli (najlepiej z Morza Martwego lub soli Himalajskiej). Do takiej mieszanki można dodać również sodę oczyszczoną lub kilka kropli olejku eterycznego.

Jest wiele sposobów na wykonanie domowego płynu do ust. Ich skład uzależniony jest od indywidualnych potrzeb. Jednak warto pamiętać, że taki sposób pielęgnacji jamy ustnej jest tylko uzupełnieniem dla codziennego szczotkowania i nitkowania zębów oraz regularnych wizyt kontrolnych w gabinecie stomatolog icznym.