Kiedy zacząć podawać dziecku wodę?

O dobroczynnym wpływie wody na ludzki organizm wie chyba każdy z nas. Woda do podstawowy składnik jakiego potrzebuje nasz organizm. Każda mama słyszała o tym, że dla dziecka najzdrowsza jest woda. Od kiedy zacząć ją podawać? Mówi się o tzw. przepajaniu niemowlaka wodą, nasze babcie mówiły o tym, że to bardzo ważne. Dziś młode mamy, a nawet te które mają już dzieci i zostają mamami po raz kolejny stają przed dylematem i coraz to nowszych doniesieniach ze świata nauki, czy takiemu maluchowi można już podawać wodę czy nie?

Pokarm mamy najważniejszy!

Tak na prawdę po narodzinach dla niemowlęcia najważniejszym składnikiem jest pokarm mamy. Choć istnieją mleka modyfikowane, wciąż nie są one na tyle doskonałe co naturalny pokarm. Jeśli mama z jakiś względów nie może karmić dziecka piersią, mleko modyfikowane jest niezbędne do jego prawidłowego rozwoju i zapotrzebowania na pokarm, jeśli natomiast mama ma wybór, zawsze powinna postawić na karmienie w sposób naturalny i to jak najdłużej. Mówi się że dziecko powinno być karmione mlekiem matki przez pierwsze pół roku, jednak badania naukowe dowodzą, że im dłużej trwa ten proces tym lepiej dziecko się rozwija.

Początkowo karmienie piersią może sprawiać kłopoty, trudności i ból, jednak z perspektywy czasu okazuje się że większość mam wspomina ten czas jako coś niezwykłego, jako magiczną więź z dzieckiem. Przerażać mogą informacje o bólu, cieknącym niespodziewanie mleku z piersi, które zabrudzi ubranie, czy zatkanych kanalikach mlekowych, jednak są na to sposoby i warto znać je za wczasu. Czy podczas karmienia piersią powinno się przepajać dziecko wodą? To zależy. Nie w każdym przypadku jest to niezbędne. Jeśli temperatura na zewnątrz jest wysoka, można dziecku podawać wodę naprzemiennie z karmieniem piersią, nie są to jednak znaczące ilości. Jeśli dziecko domaga się jedzenia natychmiast, tu i teraz, a sytuacja jest awaryjna i mama nie może go w tym momencie nakarmić, można dziecku podać wodę i je na chwilkę nieco „oszukać”. Tutaj trzeba postawić na intuicję i potrzeby dziecka.

Choć jest jeszcze maleńkie, jasno da do zrozumienia czy chce pić czy nie. W przypadku mleka modyfikowanego sytuacja się nieco zmienia. Tutaj już zalecane jest podawanie niewielkich ilości wody pomiędzy karmieniem. Jak sama nazwa wskazuje, dla dziecka mleko do pokarm, a nie napój. Mleko modyfikowane jest bardziej sycące, w związku z czym dziecko może odczuwać pragnienie, zwłaszcza latem.

Jaka woda dla niemowlaka?

Woda podawana niemowlęciu nie może być byle jaka. Nie potrzebujesz od razu całej zgrzewki wody, wystarczy jedna duża butelka na tydzień. Dlatego warto zadbać o jej jakość. W sklepach znajdziemy wodę dla niemowląt – różni się ona od zwykłej wody. Niektóre z nich przed podaniem dziecku trzeba przegotować, inne nie, ważne by czytać etykiety. Choć mówimy o niemowlakach i ich mamach, niestety wciąż większość wód nawet tych przeznaczonych dla najmniejszych sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach, co według ostatnich naukowych doniesień, nie jest zdrowym rozwiązaniem, ponieważ woda, która stoi w plastikowej butelce, ma w sobie śladowe ilości mikro plastików, które przenikają i odkładają się w organizmie.

Najlepszym rozwiązaniem byłoby znalezienie wody przeznaczonej dla niemowląt w szklanej butelce. W niektórych sklepach dostępne są także wody w kartonach, jednak one również są foliowane. Trzeba również powiedzieć, że już podczas ciąży mama powinna zainteresować się jakością wody, którą pije. Można pomyśleć o zainstalowaniu specjalnych filtrów w kranie i zakupie osobnego czajnika do przegotowywania wody dla nowego członka rodziny. W późniejszym etapie, kiedy dziecko wchodzi w etap poznawania smaków i soczków, nie należy zapominać, że podstawowym napojem w dalszym ciągu powinna być woda.