Karmienie piersią – jakie problemy można napotkać?

Każda kobieta spodziewająca się dziecka wie, że w końcu nastąpi ten moment – karmienia piersią. Jedne kobiety nie mogą się doczekać na tę chwilę, inne dałyby się pokroić, aby tego uniknąć. Niektóre mamy z własnej woli wybierają, że będą karmiły swoje pociechy mlekiem modyfikowanym, inne chcą karmić naturalnie, ale odczuwają ogromny lęk. W dzisiejszych czasach powstały nie tylko szkoły rodzenia ale również zajęcia z laktacji dla przyszłych mam, na które z pewnością, każda kobieta która ma obawy przed karmieniem powinna się udać. Można się na nich dowiedzieć wielu istotnych informacji, nauczyć jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, jak odciągać pokarm i jak poradzić sobie z możliwym dyskomfortem.

Co może się przydarzyć?

Pierwszym i najczęstszym zaraz po porodzie problemie na jaki skarżą się mamy jest tzw. nawał pokarmu. Piersi stają się wyjątkowo nabrzmiałe, wręcz bolesne, a dziecko nie nadąża wszystkiego zjadać. Dlatego warto do szpitala zabrać ze sobą laktator. Często nawał pokarmu to jednorazowy incydent, który może wystraszyć, jednak użycie laktatora sprawi, że obędzie się bez większego stresu i bólu. Kolejnym problemem może być nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi. W teorii wyglądać to może banalnie. Mama kładzie dziecko na przedramieniu, a dziecko łapie pierś do buzi i grzecznie je. Nie zawsze jednak wygląda to tak pięknie jak w filmach. Niekiedy dziecko nie może prawidłowo złapać piersi, czasem może ją przygryźć sprawiając swojej mamie ból.

Dlatego ważne jest aby poznać pozycje w jakim należy karmić dziecko i w późniejszym czasie wybrać tę najwygodniejszą dla siebie. Dla zmęczonej mamy, której cierpnie ręka, a dziecko je i je, wydawać by się mogło, że nie ma w tym nic przyjemnego. Jednak zapewne każda mama może potwierdzić, że choć raz zatęskniła za tym niezwykłym uczuciem bliskości kiedy jej dziecko ssało pierś. Jeszcze przed porodem warto zaopatrzyć się w maść na sutki, ewentualnie gumowe nakładki, wygodny i delikatny laktator – tutaj najlepszym rozwiązanem są te elektryczne, ale jeśli chcesz zdecydować się za ręczny, weź taki który jest wyściełany miękkim silikonem i łatwo można pompować ręką mleko do buteleczki, waciki na sutki, wygodne biustonosze do karmienia i wygodne koszulki.

Rozwiązania problemów

  • Za dużo pokarmu – wystarczy że odciągniesz mleko przy użyciu laktatora. Możesz je przechowywać w lodówce lub nawet zamrozić.
  • Za mało pokarmu – istnieją herbatki i leki na pobudzenie laktacji, pamiętaj jednak aby skonsultować każdy zakup ze swoim lekarzem
  • Ból, pieczenie, uczucia gorąca i nabrzmienia piersi – mogło dojść do zapchania kanalików mlekowych lub stanu zapalnego, wystarczy babciny sposób. Roztłucz liść kapusty tłuczkiem do mięsa i przyłóż do piersi na minimum pół godziny. Pamiętaj aby przed karmieniam dziecka dokładnie umyć piersi.
  • Mrowienie w piersiach – przeważnie to efekt napływającego pokarmu, stabilizuje się to, ponieważ z czasem dziecko je o określonych godzinach. Często zdarza się, że tuż po uczuciu mrowienia w piersiach mamy, dziecko natychmiast się budzi i chce jeść.
  • Bolesne sutki – jeśli maluchowi zdarzyło się przygryźć sutek podczas karmienia może być on zraniony. Daj piersi odpocząć. Odciągaj z niej mleko przy użyciu laktatora i smaruj maścią. Dziecko karm z drugiej piersi. Pamiętaj o wietrzeniu piersi, dzięki czemu szybciej się zagoi.
  • Ból rąk od trzymania dziecka – warto znaleźć pozycję, w której będzie wygodnie nie tylko dziecku , ale też i mamie. Dobra poduszka do karmienia to podstawa!