Budowa i działanie automatycznych gniazd dla kur

Zapewnienie opłacalności i wydajności hodowli kur na odpowiednim poziomie nie polega tylko na zachowaniu w kurniku odpowiednich warunków dla ptaków. Ogromne znaczenie dla rozwoju oraz optymalizacji gospodarstwa ma także jego automatyzacja za pomocą nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie urządzeń i akcesoriów, takich jak automatyczne gniazda dla kur. Sprawdźmy, jak one działają, a także w jaki sposób są zbudowane!

Jak zbudowane są automatyczne gniazda dla kur?

Automatyczne gniazda dla kur zbudowane są przede wszystkim z mocnej, stabilnej konstrukcji wykonanej z najwyższej jakości materiałów, takich jak stal cynkowana i nierdzewna oraz trwała sklejka laminowana. Spośród ich najważniejszych elementów należy wymienić:

  • stoły do zbierania jaj,
  • przenośniki,
  • elewatory,
  • samoczyszczące podkładki.

Niektóre automatyczne gniazda dla kur mogą być też wyposażone w taśmy do jaj wyłożone miękką matą, które bezpiecznie transportują jaja na miejsce lub panele do wypędzania ptactwa. Ponadto są one dostępne w wielu rozmiarach oraz w wersji z dachem jedno- lub dwuczęściowym.

Jak działają automatyczne gniazda dla kur?

Dużą zaletą automatycznych gniazd dla kur jest fakt, że występują one w wersji wolnostojącej lub przystosowanej do zabudowy w systemie wolierowym. Urządzenia te posiadają specjalne budki, do których wchodzą kury i znoszą w nich jaja. Odpowiednio pochyła oraz ruchoma podłoga sprawia, że zniesione jaja bezpiecznie staczają się do szuflady, z której można je następnie łatwo przetransportować np. do pakowarki. Co istotne, automatyczne gniazda umożliwiają regulację prędkości ruchomej podłogi i taśm, a także działają całkowicie automatycznie. Dzięki temu znacznie zmniejsza się ilość pracy, która konieczna jest do wykonania manualnie.

Co daje automatyzacja kurnika?

Automatyzacja kurnika i wyposażenie go w wysokiej jakości sprzęt drobiarski, taki jak automatyczne gniazda dla kur, przyczynia się do zwiększenia opłacalności hodowli. Dzięki nowoczesnym akcesoriom hodowca ma znacznie mniej pracy, a jednocześnie jest w stanie zwiększyć produkcję jaj oraz zapewnić ptakom odpowiednie warunki do życia. Ponadto dzięki specjalnej konstrukcji gniazda kury nie są w stanie dziobać i niszczyć ani zanieczyszczać zniesionych jaj. Dzięki temu ilość produktów nadających się do sprzedaży oraz zakwalifikowania do klasy A znacząco się zwiększa.